Като дизайнери ние работим върху най-големите активи на хората - техните домове! Това е голяма отговорност и много хора влизат в тази професия с хоби мислене и липса на професионализъм.
В тази статия ще ви споделя основните стъпки, за това как да поставите начало на своя бизнес в сферата на интериорния дизайн, приложими за територията на България.
Въпреки, че става въпрос за бизнес, базиран върху предоставянето на услуги, който не изисква голям първоначален капитал трябва да подходите подготвени, което включва планиране от самото начало.
Това е вашият контролен списък стъпка по стъпка КАК ДА ЗАПОЧНЕМ ДИЗАЙН БИЗНАС ОТ НУЛАТА.
1. Избор на правна структура
Какво трябва да направите първо?За какъвто и бизнес да се отнася първо трябва да проверим какви изисквания има спрямо упражняването на дадена търговска дейност- лиценз, патент, сертификати, разрешителни или други. Към този момент, за да се упражнява професията на интериорен дизайнер в България не се изисква притежанието на специфични лицензии или разрешителни. За пример ще ви дам Дубай където, за да упражняваш професията на интериорен дизайнер законът изисква притежанието на задължителни лицензии. В България всеки има възможност да започне свои бизнес в сферата, но нека не подценяваме факта, че професията изисква специфични умения и задълбочени знания.Първата стъпка при стартирането на бизнес е избор на правна форма, под която ще упражнявате тази дейност. Възможностите са няколко, като интериорен дизайнер на свободна практика (feelancer) или като собственик на фирма.
Практичен съвет
Консултирайте с адвокат, който ще ви помогне да изберете най-подходящата за вас правна форма.
2. Избор на търговско наименование
След като вече е избрана правната форма, под която ще предлагате своите услуги на проектант и интериорен дизайнер следва по-креативния процес - избор на търговско име, бранд и лого.Постъпете практично и заложете на кратко, лесно за запомняне и лесно за писане име, а не толкова на нещо неповторимо.Не пропускайте възможността да си запазите домейн с името на бранда без значение на какъв етап от развитието си ще инвестирате във фирмен сайт. Използвайте началният си капитал за важни неща е не за скъпо лого и сайт. Тук ще ви издам една тайна-създаването на уеб сайт, вече е по-достъпно от всякога с услугата Сайт Билдър на SUPERHOSTING.BG. Може да се уверите сами на приложения Link
Практичен съвет
Постарайте се фирменото наименование, фирмената марка (бранд) и домейна ви да се изписват по един и същ начин. Това значително ще улесни клиентското търсене.
Пример:
Търговско име: ХАУС ЪФ ЯНА ЕООД
Търговско име на латиница: HOUSE OF YANA Ltd
Бранд: HOUSE OF YANA
Домейн: www.houseofyana.com
3. Избор на софтуер, с които ще работите
За да започнете бизнес в сферата на интериорния дизайн не се изисква голям начален капитал като при някои други бизнеси. Първоначалната ви най-голяма инвестиция ще е тази за софтуери и техническа обезпеченост.Изборът на софтуер е от първите и основни решения, което до голяма степен ще определи организацията на цялата дейност.Програмите, които ще използвате във вашата интериорна практика са основен способ за създаване на прецизни чертежи и 3D визуализации. Възможностите са много:
- AutoCAD
- ArchiCAD
- Revit
- Sketchup
- Rhino
- Grasshopper
- 3dsMax
- Twinmotion
- Photoshop
- Canva
- Illustrator
- InDesign
Практичен съвет
Това какъв софтуер ще изберете да работите зависи от степента, с която го владеете и с бюджета, с който разполагате. Може да стартирате с някои от безплатните софтуери, но тъй като безплатните версии са с ограничени възможности бързо ще станат неподходящи за цялостния работен процес.
4. Анализ на приходите и разходите за вашия бизнес
Защо е толкова важна тази точка и позиционирана преди тази Как да спечелим първите си клиенти? Като бизнес собственици е изключително важно да сме наясно с ежемесечните разходи като:
- Осигуровки
- Данъци
- Компютърна техника
- Софтуер
- Наем на офис
- Ток, вода, консумативи
- Копирни услуги
- Транспортни разходи
- Счетоводство
- Обучения
- Посещение на изложения
- Други
По този начин правилно ще успеете да оформите цените на вашите услуги. Нормално е първоначално при липсата на достатъчно опит да работите на по-ниски цени без печалба, само за покриване на разходите.
Практичен съвет:
Работата на минимално ниски цени трябва да продължи възможно най-кратко време!
5. Как да спечелим първите си клиенти
Ето, че стигнахме и до най-важният елемент на нашия бизнес-клиентите, защото ако нямаме клиенти няма да имаме и бизнес. Ако предходните етапи от действия за превръщане на нашата мечта в бизнес се случва някак по план то намирането на клиенти и спечелването на тяхното доверие изисква участието на целия ни потенциал от професионални възможности, бизнес нюх и упоритост. Ето и няколко насоки за това как да спечелим първите си клиенти:
- Разкажете на всички свои познати за новото си начинание.
- Първите ни клиенти са нашите близки, нашият собствен дом или офис.
- Определете си ниша ( жилищен, обществен, устойчив или друг интериор) и започнете да създавате съдържание за социалните мрежи. Редовно показвайте на своите последователи върху какво работите и се опитвайте да създавате различно съдържание, с което да се отличите. Ако това ви затруднява винаги може да ползвате моя ПЛАН ЗА СЪДЪРЖАНИЕ, специално създаден за интериорни дизайнери.Последвай линка за повече информация: Link
- Създайте портфолио, което да показва вашата най-добра работа и стил.
- Активно търсете клиенти като създавате контакти със строителни компании, агенции за недвижими имоти и други.
- Използвайте платена реклама в социалните медии, но не преди достигане на органични последователи.
- Направете си фирмен сайт. Виж точка 2.
Практичен съвет:
Бъдете проактивни.
6. Изготвяне на оферта, договор както и планираме процеса на работа
Подхождаме професионално и отговорно към клиента като му представяме оферта. В нея се описва обекта на проектиране, посочват се всички услуги, които ще получи с техните цени като се определят и сроковете, в които ще ги получи.
Практичен съвет:
Не определяйте прекалено къси срокове както и не давайте прекалено ниска цена.
Използвайте услуги на адвокат, който да ви изготви шаблон на договор, с който да работите.
Според статистики за стартиращи компании само 5% от всички бизнеси оцеляват през първите 5 години. Ето защо използвайте целия си потенциал и не разчитайте на случайността, а бъдете проактивни.
Благодаря за вниманието!
Яна Атанасова